REALIZIRAN NAUČNI PROJEKAT “HISTORIJSKI POGLEDI 2024”

U okviru Naučnog projekta „Historijski pogledi 2024″ održana

Međunarodna naučna konferencija Između istoka i zapada: Bosna i Hercegovina u žiži historijskih događaja i procesa (1699-2024) održana je 15. i 16. novembra 2024. godine u Tuzli “, u organizaciji Centar za istraživanje moderne i savremene historije – Cimoshis Tuzla
Održana je i promocija dva broja časopisa HISTORIJSKI POGLEDI, br. 11 i 12, publikovani u 2024. godini
Promotori: dr. sc. Zilha Mastalić Košuta, prof. dr. Ermin Kuka i prof. dr. Sead Selimović.


Konferencija je okupila značajan broj naučnika, istraživača i stručnjaka iz Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Poljske, Bugarske, Hrvatske, Srbije i Turske, koji su kroz 30-tak zlaganja razmotrili ključne aspekte historijskog razvoja Bosne i Hercegovine, njenog geopolitičkog položaja i uloge na raskršću između Istoka i Zapada.


Konferencija je obuhvatila širok spektar tema, počevši od osmanskog perioda u Bosni i Hercegovini, preko austrougarske vladavine, jugoslovenskog perioda, pa sve do savremenih izazova s kojima se Bosna i Hercegovina suočava u okviru evropskih i globalnih političkih i društvenih procesa. Kroz izlaganja, posebna pažnja posvećena je specifičnostima bosanskohercegovačke historije, njenoj multietničkoj i multivjerskoj strukturi, te odnosima između različitih imperijalnih i političkih interesa u regiji.


Učesnici su se bavili temama poput:
• Osmanskog utjecaja na Bosnu i Hercegovinu – kako su osmanske vlasti oblikovale politički, kulturni i vjerski identitet zemlje.
• Austrougarske reforme i izazovi – analizirajući promjene koje je donio period pod austrougarskom okupacijom i njihov utjecaj na političke, društvene i druge procese u Bosni i Hercegovini.
• Jugoslovenski period i Bosna i Hercegovina – kako je Bosna i Hercegovina bila uključena u političke, društvene i ekonomske transformacije u okviru Jugoslavije, te specifičnosti koje su je činile različitom u kontekstu drugih jugoslovenskih republika.
• Bosna i Hercegovina u periodu agresije i postdejtonskom periodu – razmatrano je ratno i postratno stanje, politički i društveni izazovi u okviru dejtonskog sistema, kao i dileme u vezi sa njenom evropskom i svjetskom integracijom.
• Geopolitički utjecaji na Bosnu i Hercegovinu – kako vanjski faktori (Europska unija, NATO, SAD) oblikuju političku i ekonomsku sudbinu zemlje.


Konferencija je također otvorila prostor za diskusiju o Bosni i Hercegovini kao mostu između različitih kulturnih i prosotra prostora, s posebnim fokusom na njenu ulogu u odnosima između Istoka i Zapada kroz historiju.
Zahvaljujući međunarodnom karakteru konferencije, učesnici su imali priliku razmijeniti iskustva i nove spoznaje, te se baviti aktuelnim izazovima, poput nacionalizma, etničkih napetosti, evropskih integracija i regionalne stabilnosti. Posebna pažnja posvećena je budućim pravcima razvoja, kako u političkom, tako i u kulturnom i ekonomskom smislu, s naglaskom na važnost historijskog razumijevanja za izgradnju stabilne i prosperitetne budućnosti.
Konferencija je završena zajedničkom izjavom o značaju daljnjeg istraživanja i promicanja razumijevanja historijskih procesa koji su oblikovali Bosnu i Hercegovinu, kao i njene ključne uloge u širem europskom i globalnom kontekstu.

Naučni projekat finansijski podržali:

Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke i Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona

https://iziz.unsa.ba/bs/vijest.php?akt_id=579

https://historiografija.ba/historija-u-javnosti/naucne-manifestacije/izmedju-istoka-i-zapada

https://www.bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/viewnewnews.php?id=119584